Gjermania supër start, mund Skocinë 5:1

Gjermania e ka filluar ndeshjen me një presing të lartë ndaj miqve. Vetem pas 10 minutave lojë ka ardhur goli i parë për gjermanët nga sulmuesi i bayer leverkusen, wirtz. Në të 19’ minutë shënoi golin e dytë Musiala. Ne minutën e 43’ pas një nderhyrje të ashpēr brenda zone në drejtim të Gundogan, gjyqtari pasi shikoi pamjet në VAR akordoi karton të kuq për mbrojtësin skocez dhe penallti. Havertz e mori përsiper të mbyllte pjesën e parë 3:0.

Edhe në pjesën e dytë loja vazhdoi me dominimin apsolut te gjermanve. Ndërkohë për skocezët me një lojtar më pak reagimi u bë akoma më i vështirë. Në të 68’ kishte vend për një gol pêr të sapo futurin në lojë, Fullkrug. Në minutën e 88’ Skocia shënoi golin e vetëm i cili në fakt ishte autogol i Rudiger. Por edhe Can ne minuten e 3′ shtesë shenoi golin e fundit.Kështu u mbyll e gjithë ndeshja e parë hapse e Euro 2024 me rezultatin final 5:1.

Në ndeshjen e dytë të dytë panzerat do presin Hungarinë ndërsa Skocia do përballet me Zvicrën.